KIVANÇ TATLITUĞ KİMDİR?


KIVANÇ TATLITUĞ KİMDİR?


ADI SOYADI:KIVANÇ TATLITUĞ
DOĞUM TARİHİ:27 EKİM 1983
DOĞUM YERİ:ADANA
BOYU:186
KIVANÇ TATLITUĞ KİMDİR? EĞİTİM DURUMU NEDİR?Türk oyuncu ve eski manken. Edirneli bir anne ile Yugoslavya kökenli Adanalı bir babadan dünyaya gelmiştir. Basketol kariyeri:Adana'dayken “Fiskobirlik”, “Güney Sanayi”, “Çukurova Kulübü”, “Devlet Su İşleri” ve “Tarsus Amerikan Kulübü” gibi kulüplerde basketbol oynadı. Ülkerspor'dan teklif gelmesiyle 2 yıl orada oynadı. Ardından 1 yıl Beşiktaş, 1 yıl da Fenerbahçe'de oynadı. Tekrar Beşiktaş'a dönen Tatlıtuğ'un antrenman sırasında sakatlanmasının ardından basketbol kariyeri son bulmuş oldu.Mankenlik kariyerini başlatan, annesinin bir marketin camında gördüğü mankenlik ilanıyla olmuştur. Oğlunun bir fotoğrafını şirkete göndermesiyle, Tatlıtuğ mankenliğe adım atmış olur. Bu mesleği beğenmesiyle ardından gelen teklifleri de değerlendirmiş ve profesyonel anlamda manken olmuştur.


İki yıl ajanslarla birlikte çalıştıktan sonra, 2002 Best Model of Turkey manken yarışmasına katıldı ve birinci oldu. Böylece aynı yıl içerisinde Best Model of the World'e katılmaya hak kazandı. Ardından katıldığı Best Model of the World yarışmasını da kazanan Tatlıtuğ, artık uluslararası camiada da tanınan bir isim oldu. Fransız mankenlik ajansı Success'ten gelen teklifle Paris'e yerleşti ve 1,5 yıl orada yaşadı.


Paris'te yaşadığı dönemde, birçok dizi teklifinin geldiğini öğrenen Tatlıtuğ, küçüklüğünden beri sinema ve televizyona olan ilgisi olduğundan gelen teklifleri değerlendirmek üzere Türkiye'ye döndü. Okan Bayülgen'den ve Devlet Tiyatrosu oyuncusu Laçin Ceylan'dan oyunculuk eğitimi aldı.2002 yılında Best Model of Turkey ve ardından da Best Model of the World seçilmesiyle adını duyurmuştur. Fakat popülerliğini 2005'te başlayan oyunculuk kariyeriyle sağlamıştır. İlk olarak Gümüş'te oynadığı Mehmet karakteriyle adından söz ettiren Tatlıtuğ, ardından Menekşe ile Halil ve Amerikalılar Karadeniz'de 2 gibi yapımlarda yer aldı. Asıl çıkışını ise Halid Ziya Uşaklıgil'in aynı adlı romanından uyarlanan Aşk-ı Memnu ile yaptı. Behlül karakterini canlandırdığı dizide, başrolü Beren Saat ile paylaştı. 

Sinema;2007 Amerikalılar Karadeniz'de 2 Muzaffer

2010 Oyuncak Hikayesi Seslendirme
2013 Kelebeğin Rüyası Muzaffer Tayyip UsluTelevizyon;2005-2007 Gümüş

                  Acemi Cadı
2010   Ezel Sekiz / Ramiz Karaeski Bölüm: "Hiçbir Şeyi Olmayan Adam" ve "İmkansız"
KIVANÇ TATLITUĞ ALDIĞI ÖDÜLLER;

                         
2007-2008 Menekşe ile Halil Halil Tuğlu .En İyi Erkek Oyuncu Altın Kelebek Ödülü
2008-2010 Aşk-ı Memnu Behlül Haznedar En İyi Erkek Oyuncu Altın Kelebek Ödülü
                  Stil Sahibi Erkek Oyuncu Elle Style Ödülü
2011-2013 Kuzey Güney Kuzey Tekinoğlu En İyi Erkek Oyuncu Altın Kelebek Ödülü
2014   Kurt Seyit ve Şura Kurt Seyit
2002 Best Model of Turkey
2002 Best Model of the World
2008 Altın Kelebek Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu Aşk-ı Memnu Kazandı
2010 Elle Style Awards Stil Sahibi Erkek Oyuncu Aşk-ı Memnu Kazandı
2012 Altın Kelebek Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu Kuzey Güney Kazandı
2013 Yılın Yıldızları En Beğenilen Erkek Dizi Oyuncusu Kuzey Güney Kazandı
2013 TelevizyonDizisi.com En İyiler Ödülleri En Iyi Erkek Oyuncu Kuzey Güney Kazandı
2014 46. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu Kelebeğin Rüyası Kazandı